Searching...
18 Şubat 2017 Cumartesi

Filmlerdeki Kötü Adamların Kurbanlarını Bayıltmak İçin Kullandıkları Bezler Nedir?
Bunu hepimiz filmlerde görmüşüzdür. Kötü adam birisine arkadan sarılıp burnuna ve ağzına bir bez dayar ve o kişi anında yere devriliverir.

Anestezi, hastanelerde tam olarak bu şekilde kullanılmasa da çoğu insan bu burna bez dayama numarasının doğru olup olmadığını merak eder. Doğruysa da  bezin üstüne damlatılmış olan kimyasal madde nedir?İhtimallerden ikisi kloroform ve eterdir. 1800'lerin ortalarında bu kimyasalların her ikisi de anestetik olarak kullanılırdı. Bu sinematik bayılmalarda kullanılma ihtimali yüksek olan madde kloroformdur ama kloroform öyle gösterildiği gibi çabucak işe yaramaz. Kolorofm ile bilinçsizlik hali yaratmak genelde bir kaç dakika sürer. Ayrıca kloroformun mide bulantısı, kusma, cilt tahrişi gibi bir çok yan etkisi de vardır.

Eter 1500'lerde icat edilmiş ve sonraları da anestetik olarak kullanılmıştı. Sonraları eter iyice popülerleşti ve insanların kafa bulmak için kullandıkları eski zaman parti uyuşturucusuna dönüştü. Ne yazık ki, eter de o dramatik etkiyi yaratmaz.Filmlerde ani bayılma etkisi yaratan ihmallerden biri de içkiye gizlice ilaç katmaktır. (Nuri Alço'ya buradan selamlar :D ) Buna genelde ilaçlamak ya da ilaçlı içki denilir. Bu şekilde ilaç katılmış içkilerde kloral hidrat bulunur. Kloral Hidrat günümüzde hastanelerde kullanılan bir yatıştırıcıdır, genellikle çocukları müdahale müdahele öncesinde yatıştırmak için kullanılır. Diğer modern filmlere has bayıltma seçenekleri arasında sözde tecavüz ilacı bulunur: GHB, rohipnol ve ketamin.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!