Searching...
20 Eylül 2016 Salı

Mermiyi anında vücuttan çıkartmak gerekir mi?
Kurşunla yaralanan hastalarımza biraz viski içirtip ateşte ısıtarak sterilize ettiğimiz bıçakla kurşunu çıkartırken ağızlarına soktuğumuz kemerleri ısırtsaydık gerçekten de pek dramatik bir görüntü yaratmış olurduk. Ayrıca ben her gün işe bembeyaz bir atla gitmeyi de çok isterdim ama o da olmuyor işte.

Eski Western filmlerinde kurşun çıkarmanın sanki hayat kurtaran bir hareketmiş gibi hep bir aciliyeti vardır. Gerçekte ise doktorların derdi kurşunun varlığı değil onun içeri girerken ya da dışarı çıkarken yarattığı hasardır. Başka bir nedenden röntgen çektirip de, vücutlarında bir yaralanmadan kalan kurşunu keşfeden hastamız çok olmuştur.

Ancak kurşunu kişinin vücudunda bırakmaktan çekindiğimiz bazı özel durumlar da mevcuttur. Kurşun ya da parçalar ana kan damarlarına sinirlere (özellikle de omuriliğe) ya da bir ekleme yakınsa o zaman yerlerinden kıpırdayıp hasara neden olabilirler. Bu gibi durumlarda kurşun genelde çıkartılır.

İnsanlar bazen vücutta kalan kurşunun zehirlenmeye neden olup olmayacağını da soruyorlar. Genelde yumuşak doku içindeki kurşun parçalarının etrafını lifli dokular sarar, bu yüzden de atıldırlar. Ancak eğer kurşun ekleme saptanmışsa ortaya kurşun zehirlenmesi durumu çıkabilir. Los angelas'ta 2002 yılında yapılan bir çalışma, bedenlerinlerinde kurşun kalmış 400 kişiyi incelemiş. Hastaların çok küçük bir yüzdesinde kurşun seviyesinde artış gözlenmiş. Kurşunlar ya da saçmalar %50 ile %10 arasında kurşundan yapılır ve insanlar ancak vücutlarından birden fazla kurşun ya da parça varsa, zehirlenme sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Kusura bakmayın spagetti Western meraklıkları ama o eski viski kemer hikayesi sadece gösterinin bir parçası.

2 yorum:

  1. Merhaba özgün bey.yazınız üzere bir sorum olacak? benim vücuduma bel ve bacak bölgesinde toplamda 2 adet saçma var.vücutta kalan saçmaların zehirleyebilecegine dair yazılarda okuyorum.yaklasik 20 yil oldu.o dönemde doktorlar bir zarari olmaz denilerek o şekilde bıraktılar.ancak bazen sorgulamadan edemiyor insan.yazınıza istaneden sormak iatedigim şey bende 2 adet olmasi sebebi ile etkilenme orani çok düsükmüdür ? düşük olsa dahi zamanla verecegi tahribat büyük olurmu ? yani yaşam kalitesini bozduguna dair yazılar okuyoruz.yardimci olur cevaplarsaniz seviniriz.tesekkur ederiz.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, üzerinden 20 yıl geçmiş bu zamana kadar bu durum nedeni ile sıkıntı yaşamadıysanız eğer, bundan sonrada bu konu hakkında sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Ölüm için her şey bir vesile olduğunu düşünürseniz aslında o saçmalar girdiğinde bile öldürmediyse zamanla da öldürmez denilemez. Ölümün nereden geleceği belli olmuyor, ama düşünmek insanı öldürebilir. Biraz relax olun içinizde endişe var ise doktor kontrolüne gidebilirsiniz. Geçmiş olsun çok.

      Sil

 
Back to top!