Searching...
6 Haziran 2017 Salı

Kurt Adam Diye Bir Şey Var mıdır?
Kurtadam Londra'da filminde vardı hem ayrıca Genç Kurtadam filmindeki Michael J. Fox'u unutmak da mümkün mü? Linkantropi terimi kişinin kendini kurt sanma kuruntusu için kullanılır. Buna kesinlikle psikiyatrik hastalık gözüyle bakılabilir ama kimi durumlarda bu, bir kuruntu da olmayabilir. Kurtadam efsanesinin iki tıbbi durumdan kaynaklanmış olması mümkün.

Porfirya (porfiria hastalığı) nadir görülen bir kalıtımsal kan hastalığıdır. İki tür porfirya mevcuttur. Bunlardan birinde yani deri porfiryasında belirtiler, kurtadam özelliklerine benzeyebilir. Bu hastalar gün ışığına karşı aşırı derecede duyarlı hale gelebilir, vücutlarında aşırı miktarda kıl çıkabilir ve derilerinde yara, bere ve renk değişimleri görülebilir. Porfirya ayrıca dudak çevresindeki derinin ve diş etlerinin gerilmesine neden olarak ön dişlerin (köpek dişlerinin) göze batmasına sebebiyet verilebilir.Kurtadam efsanesine katkıda bulunmuş olması muhtemel hastalıklardan bir diğeri de kimi zaman kurtadam sendromu da denen konjenital hipertrikosis üniversalis olabilir. Bu da tipik belirtisi yüz dahil  vücudun tamamında aşırı kıllanma olan bir diğer nadir genetik bozukluktur. Eğer Avusturya'ya yolunuz düşerse Innsbruck yakınındaki Ambras Şatosunda bu hastalığa yakalandıkları keşfedilen ilk ailenin potrelerini görebilirsiniz.

Yani kurtadam diye bir şey yok ama bu hikayenin nasıl başlamış olabileceğine dair ipucu veren tıbbi bazı açıklamalar mevcut. Üzgünüz ama elimizde Drakula, Frankenstein ya da Karadam Yeti için tıbbi bir açıklama mevcut değil.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!