Searching...
7 Mayıs 2016 Cumartesi

Hıçkırık Nedir, Nasıl Durdurulur?Doktorlar sürekli karmaşık sözcükler kullanmakla, böylece aşırı zeki ya da tamamen insanlardan kopuk bir izlenim yaratmakla tanınırlar. Hıçkırığın tıp dilindeki karşılığı olan singultus sözcüğü ise doktorların konuşmalarının kulağa hangi zamanlarda komik geldiğine dair mükemmel bir örnektir.

Hıçkırık, rahatsız edici bir durum oluşturduğu zaman diyaframın havayı hızla yukarı doğru, kesik kesik bir ses yaratacak şekilde ittirmesi sonucu ortaya çıkar.

Diyaframı rahatsız edip hıçkırığa neden olan şeylerin arasında midenin yemek, alkol ya da hava ile şişmesi, mide ısısında ani değişimler ya da alkol veya aşırı tütün kullanımı da bulunuyor. Ayrıca heyecan ve stres de hıçkırığa neden olabiliyor.
Hıçkırık çoğu zaman sadece birkaç dakika sürse de, bazı durumlarda günlerce hatta haftalarca devam edebilir. Gerçi bu duruma çok ender rastlanır ve genellikle de diyafram yakınına yapılan bir enjeksiyon, hiatal hernia (*), gastroözofagel reflu hastalığı (GERD) ya da göğüs sinirlerini rahatsız eden bir tümör gibi başka bir sorunun göstergesidir. Bir aydan uzun süre devam eden hıçkırıklar, inatçı ya da tedavisi mümkün olmayan hıçkırıklar, inatçı ya da tedavisi mümkün olmayan hıçkırıklar kategorisine girer. Şimdiye dek kaydedilmiş en uzun hıçkırık atağı altmış yıl sürmüştür. Doktorlar bazen tedavi edilemeyen hıçkırıklar için anti- psikotik ilaç olan Thorazine'i kullanırlar.

Eğer anti- psikotik tedavi yoluna girmek istemiyorsanız aşağıdaki daha basit ama gerliliği ispat edilmemiş tedavilerden birini deneyebilirsiniz:

1. bir kese kağıdının içine nefes alıp vermek
2. ağzınızın ters tarafıyla bir bardaktan su içmek
3. nefesinizi tutmak.
4. bir çay kaşığı şeker yemek
5. limonu delip emmek.
6. parmaklarınızla kulaklarınızı tıkarken pipet ile bir bardak su içmek.
7. bir iki dakika boyunca saçınızın tepesinden tutup çekmek.
8. damağınıza bir parça pamuk koyup onu hafif ovmak.
9. dilinizi kuvvetle çekmek.

*gövde boşluğundaki fıtık

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!