Searching...
7 Mayıs 2016 Cumartesi

Domates Suyuyla Yıkanmak Kokarca Kokusunu Alır mı?
İçinizde 1970'de yayımlanan Patridge Ailesi dizisinin ilk sezonunun 8. bölümünü görmüş olanlar vardır. Bu bölümde bir kokarca Partridge ailesinin arabasına girer ve aileyi zor durumda bırakır. Ardından Reuben domates suyunun kokarca kokusuna iyi geldiğini hatırlar; böylece aile domates suyuyla banyo yapar. Her şey, köpekleri kokuyu onlara yeniden bulaştırana kadar yolunda gider. Yeni bir domates banyosu yapmaya vakitleri olmadığından müzik yapan bu aile, bir çocuk hastanesindeki konserlerini cam kaplı ameliyathanenin içinde verirler. İşte iyi dizi diye buna derim ben.

 (Patridge Ailesi jenerik)Kokarca spreyinin kokusunu veren ana moleküller, sülfür bileşikleridir. Domates suyunun bu kokuyu giderdiğine inanılır, ama bu iddiayı destekleyecek herhangi bir kanıt mevcut değil. Domates suyu büyük ihtimalle, ağır kokusu sayesinde burnu kokarca konusunu tanımayacak şekilde yanıltmaya yarıyordur. Evcil hayvanlar için bir tedavi şekli olarak şunu önerebiliriz:
dörtte bir galon su içine %3 hidrojen peroksit, bir kase karbonat ve bir çay kaşığı ağır olmayan bulaşık deterjanı. İnsanlar için de aynısı denenebilir, ancak dikkatli olun, peroksitin beyazlatıcı etkisi vardır. 0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!