Searching...
16 Mart 2016 Çarşamba

Kaşlar Tıraş Edilirse Yeniden Uzar Mı?
Herhangi bit Got'un da söyleyebileceği gibi, kaşlarınızı tıraş ederseniz yeniden uzarlar. (Aslında kendisini Got diye tanımlayanların yalnızca küçük bir yüzdesi kaşlarını tıraş ederler. Bu konuda elimizde kesin bir istatiki bir bilgi olmasa da, kendileri Gotik Amerikalı -tercih ettiğimiz kullanım bu- olan dost ve ailelerimizden edindiğimiz bilgiye güvenebiliriz.

Unutmayın ki saç gelişiminde rol oynayan unsurlar bedenin canlı kısımlarında; köktedir. Kafadaki, yüzdeki ya da vücudun herhangi bir yerindeki tüyler ve kıllar tıraş edilseler de kökleri olduğu gibi kalır. Tıraşlanan kaş da bu durumda bir istisna değildir; mutlaka yeniden uzar.

Doktorların şehir efsaneleri ve kocakarı hikayelerine karşı tamamen duyarsız olduğunu sanmayın. Tıp fakültesinde kaşların asla tıraş edilmemesi, aksi taktirde kalıcı kaş kelliği oluşabileceği söylenir. YANLIŞ.

Aslında 1999'da gerçekleştirilen ve Archives of Facial Plastic Surgery dergisinde yayımlanan bir çalışma dahi vardı. Adı da "Tıraşlı Kaşların Yeniden Uzaması" idi. Beş hasta tek kaşlarını "gelişigüzel zamanlarda tıraş ediliyor, tıraş edilmeyen kaş ile deneyin kontrol grubununu oluşturuyordu. Hastaların kaş durumu altı aylık bir süre zarfında değerlendiriliyor ve fotoğraflar çekiliyordu. "İki maskeli analizci son çekilen fotoğrafları analiz ederek, tıraş edilen tarafın ayırt edilip edilmeğini kontrol ediyorlardı. Sonuç: tüm hastaların kaşları, tıraş edilen ve edilmeyen kaşların arasında belirgin bir fark olmaksızın yeniden uzadı.

(Bu arada kaşları cımbızla almak apayrı bir konu. Kaş kökü oldukça hassastır, dolayısıyla aynı kaş kılı üst üste defalarca cımbızla çekilirse kökü kalıcı olarak hasar görebilir ve sonuçta o kökten bir daha kıl uzamayabilir.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!