BÖLÜM 1 TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERS PLANI 1.HAFTA
DERSİN ADI
TÜRK DİLİ VE EDEDBİYATI
SINIF
9-B CUMHURİYET ANADOLU LİSESİ
KONU
OLAY ÇEVRESİNDE OLUŞAN EDEBÎ METİNLERİ TANIMA VE GRUPLANDIRMA(TİYATRO)
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ile ilgili Tiyatro gösterisi
ÖNERİLEN SÜRE 2 HAFTA
BÖLÜM 2
Öğrenci Kazanımları/
Hedef Davranışları
Olay çevresinde oluşan metinleri gruplandırır.
Anlatmada ve göstermede, dilde ve ifade biçiminde gerçekleşen değişiklikleri örnekler vererek açıklar.
Anlatmaya bağlı metinlerin hangi edebî türleri oluşturduğunu belirler.
Göstermeye bağlı metinlerin hangi edebî türleri ve sahne sanatlarını oluşturduğunu belirler.
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri
Araştırma, Çoklu Zeka, Sunuş Yoluyla Anlatma, Soru Cevap, Tartışma
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Tiyatroyu anlatan notlar, Power Point Sunusu, sahne dekoru, bulmaca
Öğretme
Öğrenme
Etkinlikleri
Dikkat Çekme Aranızda hiç tiyatroya giden var mı? Diye sorulduktan sonra öğrencilerden yanıt beklenir. Ardından tiyatro hakkında bilgi sahibi olmayan izlememiş öğrenciler için slayt üzerinden tiyatro ile ilgili bilgi verilerek önceden hazırlamış olan 1-2 dklık kısa bir tiyatro gösterisi seyredilir. (Görsel işitsel zeka)
Tiyatroya gittiğinizde ya da bu kısa videoda sizi en çok etkileyen şey neydi ya da dikkatinizi çeken şeyler nelerdi diye sorulur ve 2 dk. Sessizce düşünmeleri istenilir. (kişisel içsel zekâ) ve beyin fırtınası ortamı oluşturulur.
Daha sonra 12 mart istiklal marşı ile ilgili bir tiyatro gösterisini düzenlemek için öğrenciler seçilir ve görevlendirilir (kişiler arası-sosyal zeka)
Öğrenciler diğer hafta gösteriyi sergiler. (kinestetik-bedensel / görsel-işitsel zeka)
Gösterinin bitiminden sonra hazırlanmış bulmaca öğrencilere dağıtılır ve tiyatro ile ilgili öğrendikleri bilgiler yoklanır. (Matematiksel-mantıksal zeka?)
Güdüleme Bu Derslerin Sonucunda tiyatro hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.
Derse Geçiş Tiyatronun Genel Özelliklerinin Anlatılarak Önce Genel Bilgi Verilmesi
Değerlendirme
Konu bitiminle hazırlanmış olan bulmaca ile konunun ne kadar anlaşıldığı değerlendirilir.
BÖLÜM 1 TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERS PLANI 1.HAFTA
DERSİN ADI
TÜRK DİLİ VE EDEDBİYATI
SINIF
10-B ERCAN AKIN FEN LİSESİ
KONU
OLAY ÇEVRESİNDE OLUŞAN EDEBÎ METİNLERİ TANIMA VE GRUPLANDIRMA(TİYATRO)
Bu dünyalar bizim çocuklar tiyatrosu ve müzikali
ÖNERİLEN SÜRE 2 HAFTA
BÖLÜM 2
Öğrenci Kazanımları/
Hedef Davranışları
Olay çevresinde oluşan metinleri gruplandırır.
Anlatmada ve göstermede, dilde ve ifade biçiminde gerçekleşen değişiklikleri örnekler vererek açıklar.
Anlatmaya bağlı metinlerin hangi edebî türleri oluşturduğunu belirler.
Göstermeye bağlı metinlerin hangi edebî türleri ve sahne sanatlarını oluşturduğunu belirler.
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri
Araştırma, Çoklu Zeka, Sunuş Yoluyla Anlatma, Soru Cevap, Tartışma
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
Tiyatroyu anlatan notlar, sahne dekoru, soru kağıtları, şarkı
Öğretme
Öğrenme
Etkinlikleri
Dikkat Çekme Tiyatroda oynasaydınız nasıl bir rolde oynamak isterdiniz? 5 dk. Sessizce düşünün. (Kişisel-içsel zeka) Daha sonra bu dünyalar bizim çocuklar adlı tiyatro gösterisini düzenlemek için öğrenciler seçilir ve görevlendirilir (kişiler arası-sosyal zeka) Öğrenciler diğer hafta gösteriyi sergilerler. (kinestetik-bedensel / görsel-işitsel zeka) Müzikal kısımlarında şarkılar söylenir. (Müziksel ritmik zeka)
Ardından hazırlanmış küçük kağıtlardaki sorular öğrencilere dağıtılır. Ve cevaplanması istenir. (Mantıksal zeka)
Güdüleme Bu Derslerin Sonucunda tiyatro türlerini öğrenmiş olacaksınız.
Derse Geçiş Tiyatronun hakkında genel bilgi verilir
Değerlendirme Konu bitiminle hazırlanmış olan sorular ile konunun ne kadar anlaşıldığı değerlendirilir.
Çoklu Zeka Ders Planı Örneği
Reviewed by ozgun bilge
on
Ağustos 02, 2015
Rating:
Hiç yorum yok: