Searching...
10 Şubat 2018 Cumartesi

Türkiye'nin İlk Boğaz Köprüsü
Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü, 1964 yılında Cunda (Ali bey) Adası'nı Ayvalık bağlayan köprüdür.

Günümüzde bu köprüyü kullananlar, Türkiye'nin ilk boğaz köprüsünü anlatan uyarı tabelasını görebilirler. Nevşehir, Avanos'da kızılırmak nehri üzerinde yayalar için yapılan asma köprü ise ülkemizin ilk paralı köprüsü olma özelliğini taşıyor. Türkiyenin demirden inşa edilen ilk karayolu köpüsü Antalya Side'de Manavgat Çayı üzerinde yer alıyor.

Köprü bu özelliğinden dolayı ortakal coğrafya kitaplarında da kendine yer buluyor. 20 Şubat 1970 tarihinde temeli atılan I. Boğaziçi Köprüsü, hem Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren hem de İstanbul Boğazının ilk köprüsü olarak ilkler sıralamasında adını yazdırıyor. I. Boğaziçi köprüsünün temeli atıldığında PTT idaresi günün anısına bir de köprü pulu çıkarmıştı.

Dolap Boğazı dediğimiz yerde bir köprü var bugün. (Türkiyenin ilk boğaz köprüsü olarak kabul ediliyor. 1966 yılında Senatör Nejat Sarlıcanın kn ayak olması ile yapıldı. 54 m uzunluğundadır; Toplam 6 ayak üzerinde durmaktadır.) Bu köprüden önce, adaya geniş bir salla geçirilirdi, yani 36 yıl öncesine kadar.

Köprüden sonra Ayvalık'a gelmek için Soğan Adasından sonra 500 m uzunluğunda bir yol vardır. 1817'de yapılan eskilerin "peratariya" geçit dedikleri bu yol, atlı bir arabanın ancak geçilebileceği genişlikteydi.

1960'lı yıllarda başlayan çalışmalarla, günümüzde yayalar için bırakılan geniş şeritler dışında iki aracında rahatça geçebileceği bir düzeye getirilmiştir. 

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!