Searching...
18 Ocak 2018 Perşembe

Türklerde İlk Uçak FabrikasıCumhuriyetimizin yaşayan en eski öğretmen pilotu Mehmet Kum, ilk uçak fabrikasının kuruluş öyküsünü ve yerli uçak sanayimizin niçin gelişemediğini katıldığı bir programdan anlattı.

Nuri Demirağ, aslında demiryolu müteahhidi olarak adını duyurur. Bu nedenle soyadı Atatürk tarafından Demirağ olarak verilir. Türkiye'de 1926 yılında Atatürk'ün kurduğu Türk Hava Kurumu ile havacıllıkta bir atılım yapılmaya çalışılır.Bu dönemde halktan da para toplanarak 300 adet uçak alınarak devlete bağışlanmasına karar verilir. Ülkenin zenginlerinden de para istenir. Bunlardan biri de Nuri Demirağ'dır.                                                     (nuri demirağ)
Ancak Demirağ, "Dışarıdan uçak almak doğru değildir, en son modellerini ve yedek malzemelerini vermezler. diyerek buna karşı çıkar. Demirağ, havacılık sanayinin Türkiye'de kurulmasını kendi mühendislerini yetiştirmesi taraftarıdır. Hemen Harekete geçer ve Türkiye'nin ilk uçak fabrikasını bugün ki Beşiktaş Askeri Müzesinin yanındaki alanda kurar. Ardından Yeşilköy'de Atatürk Havalimanının bulunduğu araziyi satın alarak ikinci fabrikayı inşaa eder.

Demirağ, 2 farklı modelde uçak üretir, Türk Hava Kurumundan (THK) sipariş bile alır. Ancakl uçaklardan ilki teslim sırasında düşer ve THK siparişlerini iptal eder.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!