Searching...
25 Aralık 2017 Pazartesi

Türkiyede İlk Cep Telefonu
Türkiyede ilk cep teleonu görüşmesi 23 şubat 1994 tarihinfr gerçekleşti. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakanı Tansu Çiller cep telefonundan ilk görüşmeyi yaptılar. Tabi Cumhurbaşkanı ve Başbakan bu görüşmeyi yapmadan önce teknisyenler tarafından binlerce kez denenmiş olması muhtemeldir. Sembolik diyelim biz yine buna.1983 yılında hayatımıza giren başlarda ağırlıkları sebebiyle taşımaya üşendiğimiz hatta kontörlü hatlardan çıkması ile ankesörlü diye dalga geçtiğimiz cep telefonları hayatımıza giren ilk cep telefonları olmuştur.
Motorola'nın daha sonra cep telefonu olarak tanınacak olan hücresel taşınabilir telsiz telefon için ABD federal iletişim komisyonundan onay alması ve onaylı ilk ünite olan DynaTAC 8000X telefonu için tüketicilerden sipariş kabul etmeye başlamasının üzerinden bir hayli zaman geçti.
Motoralanın cep telefonun evrim öyküsüne yer verdiği çalışmasına göre 1984 yılında bir yıl önce sipariş alınmaya başlanan 794 gram ağırlığındaki Motorola DynaTAC telefonun sevkiyatına başlandı. Tüm ağırlığına rağmen fotoğraf çekmek bir yana doğru düzgün bir ekranı bile yoktu.

Firmanın 1989 yılında satışa sunduğu mikrofonlu kapağa sahip kişisel hücresel telefonu MicroTAC 350 gram ağırlığındaydı ve perakende fiyatı 2 bin 495 ile 3 bin 495 dolar arasında değişiyordu.


2 yorum:

  1. Güzel bir yazı olmuş, yaşım da çok ortaya çıkmasın hatırlıyorum ben bu olayı,anılarım canlandı.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. değerli yorumunuz için teşekkürler, aynı şekilde bizlerde telefonun evrimini gördükçe o eski 1 2 saniye ses kaydı yapabilen panasonic telefonlar için şaşırdığımız günlere şaşırıyoruz :)

      Sil

 
Back to top!