Searching...
25 Kasım 2017 Cumartesi

Türklerde İlk Kadın Sinema Oyuncumuz
Türklerde İlk Kadın Sinema Oyuncumuz "Ateşten Gömlek"te oynayan Bedia Muvahhit ile Neyyire Neyir (Ertuğrul)'dir. Sahnede olduğu gibi beyazperdede de o zamanlar, Müslüman kadınların çalışması yasaktı. 1918'de bazı Türk kızları, öğrenci olarak "Darülbedayı"ye alınmışlarsa da bunlar sahneye çıkamamışlardı.


 Neyyire Neyir (Ertuğrul)

İçlerinde Afife Hanım, 1920'de Kadıköy!deki Apollon (Hale) Tiyatrosu'nda "Jale" takma adıyla sahneye çıkınca, işe polis karışmıştı. 1921'de Darülbedayi'de Müslüman kadınların çalıştırılmaması, resmi yoldan bildirildi, ancak aynı yıl Afife ile Şaziye Moral hanımlar, bir başka temsilde oynadılar. İki sanatçı da bu yüzden mahkemelik oldular.


 Neyyire Neyir (Ertuğrul)
Muhsin Ertuğrul, "Ateşten Gömlek'i çevirirken, filmin ulusal konusundan cesaret alarak, başlıca kadın kahramanlar olan Ayşe ile Kezban'ı, Türk oyuncularının canlandırmasına çalıştı. Ayşe için Darülbedayi oyuncularından Muvahhit'in eşi Bedia Muvahhit Seçildi. İkinci rol için gerekli kimse bulunamayınca, gazetelere ilan verildi. Vasfi Rıza Zobu, bir anısındaki ikinci rol için "nasıl kız oyuncu bulunduğunu şöyle anlatır: "İkinci rol için  genç bir Türk kızı bbaşvurdu.  Kemal Film'in bürosu, Sirkeci'de Ali Efendi Sineması'nın üstündeki iki küçük odanın içinde idi. O gün, büroya uğradığımda Neyyire'yi gördüm. Kolejde öğrenciymiş. "Film için müraacaat etti. Muhsin'i bekliyor" dediler. Ve böylece ilk kadın sinema oyuncularımız da sinemaya atılmış oldu.


(Bedia Muvahhit)
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!