Searching...
15 Kasım 2017 Çarşamba

ERKEK MENOPOZU DİYE BİR ŞEY VAR MIDIR?


Erkek menopozu kavramı ve tedavi olarak hormon takviyesinin gerekliliği oldukça tartışmalı bir konu. Yaşı ilerleyen erkeklerde oluşan değişimleri tanımlayan birçok sözcükten bazısı şunlar: andropoz, viropoz, klimakterik erkek, ADAM (Androgen Decline in the aging male-yaşlanan erkekte androjen düşüşü) sendromu ams (aging male syndrome-yaşlanan erkek sendromu) ya da geç oluşan hipoganizim bazı eşler buna yaş krizi adı vermeyi yeğliyor. Ne kadar kabullenmek istemesek de, böyle bir şeyin olduğu doğru olabilir. 
Erkek menopozununun testesterondaki azalmadan kaynaklandığı düşünülüyor. Kadın menopozunun aksine, erkeklerdeki sürecin tipik özelliği yavaş yavaş başlayıp yavaş yavaş ilerlemesi. Erkeklerde yetmiş beş ila yirmi beş yaş arası testis faaliyetlerinde ağır ağır gerçekleşen bir azalma olur. Bu süre boyunca mevcut testesteron miktarı yaklaşık % 50 oranında azalabilir. Bu rakam, sabit bir rakam değil ve erkekten erkeğe ciddi şekilde değişebiliyor. 


Bu sendromun belirtileri atalet ya da bitkinlik, depresyon, sinirlilik, ruh hali değişiklikleri kas oranında azalma, yağ oranında artış, libidoda azalma ve ereksiyon sağlama ve sürdürmede zorluk. Günümüzde birçok erkek testesteron tedavisi görüyor ve belirtilerde düzelme kaydettiklerini belirtiyorlar. Ancak bu tedavinin bir olumsuz yanı, prostat kanseri ve damar sertliği riskini arttırabiliyor olması. 

Birçok uzman bu sendromun daha çok hormonalolmayan nedenlerde ya da normal yaşlanma sürecine bağlı olduğunu düşünüyorlar. Alkol ya da uyuşturucu kullanımı, ilaçlı tedaviler, evlilik sorunları, parasal sorunlar ve stres gibi yaşam tarzıyla ilgili faktörler de bu durumda genellikle rol oynuyor. Orta yaş krizi dediğimiz şeyden pek bir farkı yok gibi değil mi? 

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!