Searching...
15 Kasım 2017 Çarşamba

C VİTAMİNİ ALMAK ÖMRÜ UZATIR MI?


Iki nobel ödülü, dr. Linus pauling kırk yıl boyunca yüksek dozda c vitamini almış ve doksan üç gibi olgun bir yaşta ölmüştü. Ömrünün, yüksek c vitamini alımı sayesinde yirmi yıl uzadığına inanıyordu. Kulağa pek hoş geliyor ve pauling' in savı da akla yatkın gibi ama ne yazık ki bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt yok. 
Çoğunlukla antioksidan vitaminler, diye adlandırılan c ve e vitaminlerinin insanlarda hücre hasarını önlediği, böylece de yüksek tansiyon, inme ve astım gibi bazı kronik hastalık risklerini azalttığı söyleniyor. Birçok çalışma bunu kanıtlamayı denediyse de net bir sonuç alınamadı. 
Nadir de olsa, yüksek dozlarda alındığında mide bulantısı, göğüste yanma, gaz ya da ishal gibi şikayetlere neden olduğu bildirildiyse de, c vitamininin çok az yan etkisi var, bu yüzden de günlük perhizinde c vitamini ilave etmeninin büyük bir zararı yok. Ama sebze ve meyve içeren dengeli bir beslenme tarzı geliştirip sigara içmek gibi tehlikeli faaliyetlerden kaçınmak herhalde daha tedbirli bir yaklaşım olurdu. 

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!