Searching...
5 Ağustos 2017 Cumartesi

Solak insanlar sağ elini kullanan insanlardan daha akıllı oldukları doğrumu?Birisi ikimizin de sağ elimizi kullandığımızı belirtmek isteriz. İkincisi, Billy’nin eşi solak. Mark’ın eşi ise iki elini kullanabilen biri ve mark hizaya getirebilmek için her iki eline de ağırlık vermek zorunda.
Tıp literatürü sap yada sol elini kullanmanın ağız hijyeni, depresyon, bağışıklık sistemi, şizofreni, idrar kaçırma, uzun ömürlülük, dil yeteneği, astım, alerji ve yaralanmalar üzerine etkileri hakkında yapılan çalışmalarla dolup taşıyor.Bu liste uzadıkça uzuyor ama kanıtların hiçbirisi kesin değil. Genel olarak bakılırsa, beynimizin sağ tarafı bedenimizin sol tarafından bilgi alır ve sol tarafını kontrol eder, beynimizin sol tarafı ise bedenimizin sağ tarafından bilgi alır ve sağ tarafını kontrol eder. Bu yüzden sağ elini kullananlar beyninin sol tarafını baskın ve sol elini kullananların da sağ beyninin baskın olduğu söylenir. Beynin her bir yarım küresinin belli bir takım yetenekleri olduğu biliniyor. Sağ beyin görsel ve uzamsal yeteneklerden, sol beyin ise dil ve konuşma yeteneklerinden sorumlu. Ama yine bu da her zaman için başarılı olmuyor. Nöropsikologlar sol ve sağ ellerinin zekalarının arasındaki zeka farklılıklarını test etmeye çalıştılar, ama önemli hiçbir sonuç elde edemediler.
Erkeklerin solak olma ihtimalleri kadınlara kıyasla 1.5 ila 2 kat daha fazla. Bunun neden böyle olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt mevcut değil, ama mark’ın evrime dayalı bir açıklaması var. Erkekler sol ellerini, her iki elle de mastürbasyon yapabilmeyi kolaylaştırmak için geliştirişler.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!