Searching...
11 Mayıs 2017 Perşembe

İnsanın içki içmekten ölmesi mümkün müdür?Alkol, kendi kusmuğunuzda boğulmadığınız durumlarda teklikelidir. Metil alkol yada tuvalet ispirtosu ve bir takım alkollerin çok küçük miktarlarda dahi tüketimi ölümcül olabilir.
Örneğin votka ve şarabın içinde bulunan alkol olan metil alkoldan çok fazla alırsanız kendinizi rahatlıkla cennet kapısında bulabilirsiniz. İnsanların sık sık merak ettikleri şeylerden biri, ne miktarda alkolün ölümcül olduğudur.
Tıpta biz, nüfusun yarısının ölümüne neden olan alkolün dozajını yada miktarını tanımlamak için LD50 terimini kullanırız. Alkolün LD50 % 0.4 ile 0.5lik bir kan- alkol konsantrasyonuna eşittir. Bu ise insanın, yasal olarak sarhoş diye tanımlamak için gerekli olan miktarının 4-5 katıdır.  Bunun ne miktarda içmek anlamına geldiğini şöyle söyleyelim; 45 kiloluk bir insanın hayatını tehlikeye atabilmek için bir saatte 10 adet kadar içki içmesi gerekir.  Vücudumuz kusmak yada bayılmak gibi yöntemlerle bizi alkole bağlı.


Ölümlerden korumaya eğilimlidir  Tehlike ise, aynı anda hem kusup ,hemde kendinizden geçtiğiniz anlarda ortaya çıkar eğer  hastaneye getirilmişseniz  doktorlar sizin nefes alış verişinizi korumaya alır ve alkolün sisteminizden atılmasını bekler.
Aşırı alkol alımı durumunda mide yıkanması ise bir efsanedir   çünkü siz kusarak bu işi zaten gerçekleştirmiş olursunuz .


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!