Searching...
5 Mayıs 2017 Cuma

İnsan Korkudan Ölebilir mi?
İnsanın ödü patlayabilir, ödü bokuna karışabilir, korkudan kaskatı kesilebilir ya da korkudan kanı donabilir ama acaba korkudan ölmesi mümkün müdür?

Psikolojik ve duygusal stresin kalp krizi ihtimalini artırdığına dair önemli bir takım kanıtlar var. Bu yüzden de, korkunun yarattığı stresin ani ölüme neden olabilmesi gayet mantıklı.

Ünlü bir Sherlock Holmes öyküsü olan Baskervillerin Köpeği adlı roman birçok kez sinemaya uyarlandı.

Kitapta azgın bir köpeği korkuttuğu bir Charles Baskervillie, kalp krizi geçirip ölür. 2001'de British Medical Journal'da (*) yayınlanan "Baskervillerin Köpeğe Etkisi: Psikolojik Stresin Ölüm Zamanı Üzerindeki Etkileri Üstüne Doğal Bir Deney" başlıklı makale, bu fenomenin doğru olup olmadığını araştırıyor. Bu araştırmacılar insanların şiddetli duygusal stres yaşadıkları zaman kalp krizinden ölme oranlarının arttığını göstermek istemiş, bu yüzden de ayın dördüncü günü gerçekleşen ölüm oranlarına konsantre olmuşlar, japon ve çin kültüründe dört rakamı ölüm ile ilişkilendirildiği için rakamdan korkulur ve sakınılır. Ama bu diğer kültürler için geçerli değildir.

Japon ve çin kökenli amerikalılar ile beyaz amerikalıların ayın dördündeki ölüm oranlarının japonlarda ve çinlilerde doruğa ulaştığını, ama diğer gruplarda böyle olmadığını bulmuşlar. Görünüşe bakılırsa insan korkudan ölebilir en azından dört rakamının korkusundan.

*ingiliz tıp dergisi

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!