Searching...
8 Eylül 2016 Perşembe

İnsanın Kalbine İğne Batırılırsa Ne Olur?
"Hayır, üç kere saplamayacaksın kahrolası şeyi. Bir kere de saplaman lazım ama öyle kuvvetli saplayacaksın ki, göğüs kemiğini geçip kalbine girecek. Girince de şırıngayı basacaksın."

-Lance (Eric Strolzt), Ucuz Roman Filmi

Hayır, kalp-akciğer yardımı sırasında rutin kalp için enjeksiyonu tavsiye edilmez. Tercümesi: Acil servis doktorları hiçbir zaman insanların doğrudan kalbine bir şey enjekte etmez. Sıvı fazlasını çekebilmek için göğüs kemeiğinin altına, kalbin çevresindeki keseye bir iğnenin batırılmasıyla gerçekleştirilen, perikardiyosentez isimli pek yaygın olmayan bir yöntem mevcuttur. Bu kalbi çevreleyen sıvı ya da kan kalbin fonksiyonlarını kısıtladığı zaman uygulanır. Yalnızca ciddi acil durumlarda başvurulur.

Ucuz roman'da john travolta ve samuel l. jackson, uma tuhurman'ı doz aşımından kurtarabilmek için kadının kabine adrenalin enjekte ederler. Oysa eroinin etkisini giderebilmek için ona Narcan isimli ilaçtan enjekte etmeleri gerekirdi. Adrenalin (epinefrin) kalbin durması durumunda (kardiyak arrest) çoğu zaman verilir ama yalnızca damardan. Kusura bakmayın, pek o kadar dramatik değil belki ama çok daha az acı verici olduğu kesin.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!