Searching...
19 Eylül 2016 Pazartesi

İnsanlar Gerçekten de Yıllar Süren Bir Komadan Uyanabilirler mi?Eğer hayat dizi film olsaydı, bu sorunun yanıtı evet olurdu. Ama maalesef koma çok ciddi bir sorundur ve her ne kadar komadan çıkan insanlar olsa da, bu durumda ne kadar uzun süre kalınırsa, bilinçli duruma dönme ihtimali o kadar azalır. Aslında bu soru çok hassas bir soru, çünkü doktorlar hangi hastanın komadan çıkıp hangisinin çıkmayacağını pek tahmin etmezler.

Şu ilginç Koma filmlerinde Tom Selleckevet doğru Magnum geçici olarak fiziksel özelliklerini yitirir. Son zamanlarda izlediğimiz Sen Uyurken, Kill Bill ve Konuş Onunla gibi filmlerin öyküsünde de komaya yer verilmiştir. Ancak komanın tıbbi tarihi hiçde Hollywood'un tasvir ettiği kadar göz alıcı değildir.

Her şeyden önce komanın ya da bilinç bozukluğunun birkaç farklı kategorisi var. Bilinçlilik genelde iki ana bölüme ayrılabilir, uyanıklık ve farkındalık. Koma ise kişinin uyandırılamadığı bir tepkisizlik durumu içinde olması demektir. Komadaki hastalar ne uyanıktırlar ne de etraflarının farkındadırlar. Ortalamaya bakılırsa koma uzun süren bir durum değil. Birkaç haftanın sonunda hastaların çoğu ya da belli bir bilinçliliğe yeniden erişirler ya da kalıcı bitkisel hayata girdikleri kabul edilir. Kalıcı bitkisel hayat durumu kişinin ken disinin veya çevresinin hiçbir şekilde farkında olmamasıdır. Bu hastalar uyanık gibi görünseler ve hatta gözlerini açsalar dahi, çevrelerinden tamamen bi haberlerdir.
Diğer bilinçlilik kategorileri minimum düzeyde bilinçlilik ve orta düzeyde bilinçliliktir ki bu hastanın kalıcı bitkisel hayat ile normal bilinçlilik durumu arasında bir yerde olduğu anlamına gelir. Bu hastalar ara ara bilinçlilik emareleri sergilerler.

Locked-in sendromu denen durum ise nadir bir durumdur ve bilinç bozuklukları ile karıştrılmamalıdır. Vücuttaki göz hareketini kontrol eden kaslar hariç istemli hareket eden tüm kasların paralize olması şeklinde tanımlanır. Bu hastalar düşünüp mantık yürütebilir ama konuşamaz ve hareket edemezler.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!