Searching...
1 Eylül 2016 Perşembe

Filmlerde Gördüğümüz Cinsten Hafıza Kaybı Gerçekten Var mıdır?

Amnezi (hafıza kaybı) hikayenin yönünü kolayca değiştirebilmek için yazarların sıkça başvurdukları yöntemlerden biridir. "Hafıza kaybı" üzerine yapılmış filmler saymakla bitmez. Geçmişi Olmayan Adam, 50 ilk öpücük, susanı arıyorum çaresizim, eternal sunshine of spotless mind (Lekesiz Zihnin Ebedi Günışığı), Gerçeğe Çağrı bunlardan sadece bir kaçı.

Ancak doktorların karşılaştıkları türden hafıza kaybı, beyaz perdekilerden çok farklı.

Amnezinin en iyi tanımı, bilgiyi uygun bağlam içine yeniden getirememek veya yerleştirememek şekilde olabilir. Amnezi nadiren geçmişe ait tüm anıları siler. Amneziden mustarip olan hiç kimse, hayatının geri kalanını kimliksiz ya da geçmişe ait bilgilerden yoksun geçirmez. Hafıza kaybı genelde geçici bir durumdur ve sadece kişinin yaşamının kısa bir dönemine yöneliktir.

AMNEZİ TÜRLERİ

Anterograd amnezi: Travma yaratan durumun ardından gelen olayları ya da amneziye neden olan hastalığın başlangıcını hatırlayamama durumu. Anterograd amnezi çoğu zaman travma, kalp krizi, oksijensiz kalma ya da epilepsi atağı gibi akut olaylarından ortaya çıkar.

Retrograd amnezi: Travma yaratan durumun öncesindeki olayları ya da amneziye neden olan hastalığın başlangıcını hatırlayamama durumu. Retrograd amnezi çoğunlukla yaşlılığa bağlı bunama ya da Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneretif patolojilerle ilişkilendirilir.

Duygusal/ histerik amnezi (füg amnezi): Araba kazası ya da cinsel taciz gibi psikolojik travmalardan sonra ortaya çıkan hafıza kaybı. Genelde geçicidir.

Lakünar amnezi: Belli bir olayı hatırlayamama.

Korsakoff amnezi: Kronik alkolizmin neden olduğu hafıza kaybı.

Posthipnotik amnezi: Hipnozun neden olduğu hafıza kaybı. Hipnoz sırasında gerçekleşen olayları ya da uzun dönem hafızasına kaydedilmiş bilgileri hatırlayamamaya neden olabilir.

Geçici global amnezi: Birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen ve genelde orta yaş ve üzeri insanlarda görülen ani ortaya çıkan hafıza kaybı.

İşte size Hollywood yapımcılarının unutmak istedikleri bir kaç film: gigli, ishtar, ördek howard, postacı ve pluto nash!in maceraları.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!