Searching...
23 Ağustos 2016 Salı

Dışkının Rengi Neden Kahverengidir?

Dışkının Rengi Neden Kahverengidir?Hastalıkları ile bağlantısını anlayabilmek için insanlara dışkıların rengi sıkça sorulur. Endişelenmeye yol açabilecek bir takım renk değişiklikleri olduğu kesin, ama genelde dışkı rengine bakarak hastalığın ne olduğuna karar vermek bilimsel sayılmaz.

Dışkılar genelde kahverenginin tonlarında ya da turuncu sarı bir madde olan bilirubin (*) yüzünden sarı renktir. Bilirubin bağırsakta demir ile birleşerek dışkıya o hoş, kahverengi görüntüsünü kazandırır. Ancak kakanın daha bir dizi renk ihtimali mevcuttur;

Siyah: Siyah dışkı (melena) gastroinstestinal sistemin üst kısmından yani yemek borusu mide ya da ince bağırsağın ilk bölümünden kan geldiği anlamına gelebilir. Siyah dışkıya neden olabilecek diğer şeyler siyah meyan kökü, kurşun, demir hapları, Pepto-Bismol (Mide rahatsızlıkları ve ishal tedavisi için kullanılan bir ilaç) ya da yaban mersinidir.

Yeşil: Yeşil yapraklı sebzeler klorifil içerir ki, o da dışkıyı yeşile boyayabilir. Yeşil dışkı ayrıca safra bağırsaktan değişime uğramadan geçtiği takdirde, ishal sırasında da görülebilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde, özellikle de doğumdan hemen sonraki yeşil dışkı normaldir.

Kırmızı: Dışkıda görülen vişne çürüğü rengi veya açık kırmızı renkteki kan gastrointestinal sistemin alt kısmından kan geldiğinin göstergesidir. Hemoroid ve divertikül iltihabı kan rengi dışkının en yaygın nedenlerindendir. Pancar ve domates de dışkıda kırmızımsı bir görüntü yaratabilir.

Gri: Karaciğer, pankreas ve safra kesesi hastalıkları soluk renkli ya da gri dışkıya neden olabilir.

Sarı: Sarı dışkıya neden olabilecek durumlardan biri, giardia (Bağırsak kamçılıcası) diye bilinen bir parazitik enfeksiyondur. Giardia ayrıca ağır ishale de yol açabilir. Sarı dışkının bir diğer nedeni de Gilbert Sendromu olarak bilinen durumdur. Bu bilirubin seviyesinde artışa neden olan, oldukça yaygın bir kalıtımsal bozukluktur. Gilbert Sendromu (Çoluksal kan çözüşümsüz sarılık) nadiren teklike arz eder.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!