Searching...
6 Mayıs 2016 Cuma

Yılan Sokması Durumunda Zehir Emilmeli mi?Western filmlerine bayılırım. Bu filmlerde yılan yarasını emip zehiri tükürmek kadar havalı bir şey yoktur. Tabi hemen ardından viski ve iyi bir silahlı çatışma gelir.

Ancak ne yazık ki, bu artık kabul edilen bir uygulama değil. Yılanın soktuğu yeri emmek sadece etkisiz olmakla kalmayıp yara çeperinde enfeksiyona da neden olabilir.

Amerikan Kızılhaç'ına göre yılan sokması durumunda izlenmesi gereken adımlar şöyle:

1. Yarayı sabunlu su ile yıkayın.
2. Yaralı bölgenin hareket etmesini engelleyin ve kalpten aşağı tutmaya çalışın.
3. Tıbbi yardım isteyin.

Toksikoloji uzmanları zehrin yayılmasını engellemek için size ısırılan bölgenin üst kısmına, çok fazla sıkmadan sargı bezi sarmanızı da önerebilirler. Ancak bunun dikkatlice yapılması gerekir. Çünkü kan akışını tamamen kestiği taktirde sargı bezinin kendisi ayrı bir sorun yaratabilir.

Ardından hastanın hızla acil servise götürülmesi gerekir. Birçok yılan türü için panzehir mevcut. Diğer tedavi yöntemlerinin arasında antibiyotik ve ameliyat vardır.

ABD'de bulunan tahmini yüz yirmi farklı yılan türünden yaklaşık yirmi tanesi zehirlidir. Yılan sokmalarının çoğu ülkenin güneybatı bölgelerinde meydana gelir, ama New York şehrinde dahi görüldüğü olmuştur. New York Eyaleti'nde üç adet zehirli yılan türü vardır:
timber çıngıraklı yılanı,

massasauga çıngıraklı yılanı,

copperhead.

Ancak New York şehrindeki sokmaların çoğu, evlerde evcil hayvan olarak beslenen yılanların sokmalarıdır.


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Back to top!